Ziemia Salzburska

Salzburger Land zamieszkuje około pół miliona osób. Krajobraz Ziemi Salzburskiej jest w większości wysokogórski, a region otoczony jest z zachodu Tyrolem, ze wchodu Górną Austrią i Styrią, a od południa Karyntią. Na północy Ziemia Salzburska graniczy z Niemcami.

Ziemia Salzburska składa się z Flachgau, Tennengau, Pongau, Pinzgau i Lungau. Te pięć regionów różni się między sobą pod względem historycznym i kulturowym, ale w każdej części Ziemi Salzburskiej panują fantastyczne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Salzburger Land leży w dorzeczu Salzachu. Zimą można tutaj uprawiać przeróżne sporty zimowe, a latem górskie tereny idealnie nadają się na piesze wycieczki. W południowej części Ziemi Salzburskiej mieści się najpiękniejsza austriacka droga górska - Grossglockner Hochalpenstrasse. W okolicy znajdują się liczne źródła wód mineralnych, podziwiać można również największe jaskinie na świecie oraz liczne wodospady. Stolicą regionu jest Salzburg, miasto kojarzące się z Mozartem i licznymi festiwalami teatralnymi.

Salzburg
Salzburg od dziesięcioleci znany jest jako miasto Mozarta. Miasto podzielone zostało na trzy główne rejony turystyczne. Pierwszy region, położny na lewym brzegu Salzachu, obejmuje liczne zabytkowe kościoły, rezydencję arcybiskupa oraz dom, w którym urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Na prawym brzegu Salzachu znajduje się nowe miasto z pałacem Mirabell, konserwatorium Mozarteum, XVII-wieczny kościół św. Jana oraz z Wzgórzem Kapucynów. Trzeci region to stara twierdza Hohensalzburg.

Starówka Hohensalzburga rozciąga się między Mönchsberg, Górą Mniszą, a rzeką Salzach. Stare Miasto w Salzburgu znalazło się na Liście Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Lewy brzeg Salzachu jest zdominowany przez barokową zabudowę, ale między starymi budynkami wkomponowano nowoczesne domy.

Mozarteum to jedna z najsłynniejszych europejskich uczelni muzycznych. W pobliskim ogrodzie znajduje się wiedeński domek, w którym Mozart stworzył swoje dzieło pt. „Czarodziejski flet”.

Kollegienkirche to XVIII-wieczny kościół uniwersytecki i jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń w Salzburgu. Ściany kościoła ozdobiono stiukami, a główny ołtarz symbolizuje ideę uniwersytetu jaką świątynię nauki i sztuki.

Salzburg Festspiele
to najważniejszy europejski festiwal poświęcony operze i teatrowi. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1920 roku. Z każdym rokiem program festiwalu stawał się coraz bogatszy, a na potrzeby festiwalu wykorzystywano coraz większe przestrzenie. Część festiwalu odbywa się na terenie dawnych stajni dworskich.

Gasteiner Tal słynie ze swoich źródeł wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Zalety tutejszych wód docenili już starożytni Celtowie i Rzymianie. Do źródeł przyjeżdżają głównie osoby chore na reumatyzm, serce, alergie oraz choroby układu pokarmowego. Oprócz sanatoriów, w okolicy pojawiły się również ośrodki sportów zimowych.

Kaprun to jeden z najsłynniejszych austriackich ośrodków narciarskich, ale sławę miastu przyniosła także nowoczesna elektrownia wodna, uznawana za cud techniki. Do Kaprun na narty można przyjechać także latem, bo w pobliżu znajduje się lodowiec Schmiedling, na którym wytyczono trasy narciarskie. Kaprun położone jest w dolinie w niedalekiej odległości od Kitzsteinhorn, na który dojechać można bezpośrednio z miasteczka. Trasy zjazdowe w okolicy Kaprun uznawane są za najnowocześniejsze w całej Austrii, a ośrodek leży e południowym krańcu Rejonu Sportowego Europa.

Zell am See to miasto leżące na zachodnim brzegu Zellersee. Miasto słynie z doskonałej infrastruktury turystycznej – sport można tu uprawiać tutaj i latem, i zimą.

Saalbach to miasteczko leżące w centralnej części Glemmtal – doliny przy granicy Ziemi Salzburskiej i Tyrolu. Saalbach to znany ośrodek sportów zimowych, na terenie którego znajduje się kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dwieście kilometrów tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów. W okolicach Saalbachu panuje specyficzny mikroklimat, dzięki czemu korzystna pogoda utrzymuje się przez prawie cały sezon.