Wiedeń

Centralną częścią Wiednia jest Stare Miasto, wytyczone za pomocą Ringstrasse, Franz-Josefs-Kai, Ringu oraz Gürtla.

Innere Stadt to starówka we Wiedniu, nazywana miastem wewnętrznym. Starówkę założono na terenie otoczonym Dunajem, a pozostałe niechronione rejony zabudowano murami obronnymi. W XIX wieku mury zastąpiono ważną miejską arterią Ringstrasse. Na terenie otoczonym Ringiem zachowało się sporo cennych zabytków dokumentujących bogatą historię miasta, począwszy od czasów rzymskich. Wiele pamiątek po dawnych epokach przechowywane jest w austriackich muzeach.

Starówka wiedeńska to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym mieście. Jest to także tak zwana dzielnica pierwsza, w której mieszczą się najlepsze restauracje, kawiarnie i sklepy. Stephansdom to katedra stojąca w samym centrum miasta, poświęcona św. Szczepanowi. Katedra wybudowana została osiemset lat temu, chociaż przez kilka wieków zaliczyła wiele modernizacji. Stylem dominującym w zabudowie katedry jest styl późnogotycki. W świątyni zachowała się Brama Olbrzymów i Wieże Pogańskie z czasów romańskich. W podziemiach kościoła znajduje się krypta ze szczątkami członków rodziny Habsburgów. Podczas II wojny światowej katedra została mocno zniszczona, ale świątynię udało się odbudować.

Garben to z kolei jedna z najelegantszych ulic handlowych we Wiedniu, po której można poruszać się wyłącznie pieszo. Garben leży w centrum miasta – na północy ulicy stoi fontanna św. Józefa, a po drugiej stronie na południu mieści sie fontanna św. Leopolda.

Schwedenplatz to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Wiedniu. W pobliżu placu znajduje się Kanał Dunajski, przy którym mieści się przystań wodna – z przystani organizowane są wycieczki statkami. Najstarszy plac w mieście to Hoher Markt. Punktem centralnym placu jest Ankeruhr – figuralny zegar wykonany z miedzi i brązu. O pełnych godzinach nad zegarem pojawia się jedna z figur, które symbolizują 12 najważniejszych dla Wiednia osobistości, a w samo południe pojawiają się wszystkie figurki. Na placu stoi także wielka barokowa fontanna Józefa.

Hofburg to okolice wokół dawnej siedziby carskiej z czasów Habsburgów. Do dzisiaj zachował się zamek stojący przy Heldenplatz, a przy Augustinerstrasse stoją liczne pałacyki. Hofburg to jedna z najchętniej odwiedzanych dzielnic Wiednia, na której życie toczy się od rana do nocy. Wieczorami Hofburg wygląda szczególnie atrakcyjnie, często też o tej porze organizowane są w pałacach koncerty i spektakle.

Alte Burg to stary zamek cesarski. Kompleks zamkowy zaczęto budować w czasach Babenbergów, a ostatni budynek, czyli Nowy Zamek, powstał w 1913 roku. Na terenie Hofburga znajduje się duże centrum kongresowe, w którym odbywają się obrady organizacji międzynarodowych. Zamek, ze względu na długi czas swojej budowy, nie jest jednolity architektonicznie, ale poszczególne skrzydła reprezentują odmienne style – można podziwiać gotycki Schweizerhof, renesansowy dziedziniec Stallburg albo barokowy Josefsplatz.

Północna część miasta. Najbardziej okazałe budynki Wiednia stoją w dzielnicy przy Mariahilfer Strasse. XIX-wieczny Ring podzielono na dziewięć części, a każdą z nich nazwano na cześć wybitnych polityków austriackich. Dzisiaj Mariahilfer Strasse to najbardziej reprezentacyjna ulica Wiednia, a w całej dzielnicy stoi najwięcej muzeów i instytucji kulturalnych. Na Mariahilfer Strasse prowadzony jest również bardzo ożywiony handel, nie brakuje też kawiarni i barów – tych jest najwięcej w kwartale Spittelberg. Przy Ringstrasse w XIX wieku na polecenie cesarza Franciszka Józefa wybudowano najwspanialsze budynki reprezentacyjne w mieście. Swój gmach otrzymały władze miejskie, przedstawicielstwo narodu, uniwersytet oraz Burgtheater. Na rozległym placu przed ratuszem i w pobliskim parku organizowane są liczne koncerty, a w trakcie lata rozkłada sie na placu duży ekran, na którym wyświetlane są filmy muzyczne.

Nowy gmach ratusza miejskiego stoi w parku, a jego projektantem był Friedrich Schmidt. Rathaus powstał w 1883 roku – budynek jest w stylu neogotyckim, z trójdzielną fasadą zwróconą w stronę Ringu i ogromną salą reprezentacyjną rozciągającą się na całą długość budynku. W centralnej części fasady ratusza stoi wysoka na 98 metrów wieża, jeden z symboli Wiednia. Budynek wieńczą także cztery niższe wieże. W podziemiach gmachu urządzona jest restauracja, a na placu przed budynkiem odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Gmach parlamentu wiedeńskiego jest w stylu klasycystycznym. Jego budowa została ukończona w 1883 roku. Główny portyk przypomina portyki greckich świątyń. Fronton parlamentu ozdobiony jest płaskorzeźbą przedstawiającą Franciszka Józefa.

Uniwersytet Wiedeński to jedna z najstarszych uczelni założonych w krajach niemieckojęzycznych. Swoją działalność uniwersytet rozpoczął w 1365 roku z inicjatywy Rudolfa IV. Dzisiejsza siedziba uniwersytetu to budynek w stylu renesansowym z końca XIX wieku. Cały kompleks uniwersytecki to skupisko budynków wokół dużego dziedzińca i ośmiu mniejszych.

Kunsthistorisches Museum to wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki. Jest to czwarta największa galeria na świecie. Bogactwo zbiorów muzeum zawdzięcza między innymi Habsburgom, którzy byli zapalonymi kolekcjonerami dzieł sztuki. Na początku XX wieku kolekcja została dodatkowo wzbogacona o zbiory domu d’Este. Wszystkie eksponaty umieszczono w specjalnie wybudowanym gmachu muzeum przy Ringstrasse. Oprócz cennych obrazów, zasoby muzeum obejmują także dzieła sztuki starożytnej, kolekcję numizmatyczną oraz rzemiosła artystycznego.

Na południe od Ringu. Ta część Wiednia jest mocno zróżnicowana. Na uwagę zasługuje między innymi ozdobny gmach opery wiedeńskiej, rozległy Karlsplatz, Karlskirche i Belweder – dawna siedziba księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie w Belwederze znajduje się galeria poświęcona sztuce austriackiej, w której wystawiona jest bogata kolekcja obrazów Gustava Klimta. Przechadzając się między hotelem Sacher a pobliską rzeczką można obejrzeć między innymi słynny gmach opery wiedeńskiej oraz Akademię Sztuk Pięknych. W regionie tym znajduje się również wiele secesyjnych budynków i kamieniczek, a szczególnie interesujący jest pawilon Secesja. Nad Wiedenką rozciąga się także najpopularniejszy targ miejski Naschmarkt.

Belweder został wybudowany przez Johanna Lukasa von Hilderbrandta. Pierwotnie Belweder służył jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, dzisiaj na terenie gmachu znajduje się muzeum. Pokoje mieszkalne mieściły się w Dolnym Pałacu, natomiast sale reprezentacyjne były częścią Górnego Pałacu, do którego dochodzi się tarasowymi ogrodami.

Najwięcej cennych zabytków wiedeńskich można zobaczyć w centrum miasta oraz przy Ringstrasse. Jednak również w dalszych częściach miasta nie brakuje turystycznych atrakcji. Na pewno podczas swojej wizyty we Wiedniu trzeba zobaczyć pałac Schönbrunn. Jest to dawna rezydencja Habsburgów, w stylu klasycystycznym, ale wystój wnętrz jest rokokowy. Pałac jest otoczony pięknym parkiem, a z Kahlenberg można podziwiać przepiękną panoramę Wiednia.

Warto też wybrać się na degustację młodego wina w heuringen na Grinzingu. Prater to jeden z najwspanialszych parków rozrywki w Europie. Na jego terenie wyróżnia się przede wszystkim Wielkie Koło, czyli Riesenrad, projektu Waltera Basseta, jeden z symboli miasta. Na terenie parku rozrywki mieści się także tor wyścigów konnych Freudenau, stadion piłkarski, baseny kąpielowe, pole golfowe, korty do gry w tenisa i liczne ścieżki rowerowe. Odpocząć można w jednej z wielu restauracji, warto także odwiedzić pobliskie planetarium. Przy wesołym miasteczku stoją pawilony i tereny targowe, gdzie co roku organizowane są Targi Wiedeńskie i inne czasowe wystawy.