Styria

Styria to drugi największy kraj związkowy Austrii, zajmujący południowo-wschodnią część państwa. Krajobraz Styrii to głównie lasy, łąki i winnice. Na terenie Styrii w zagłębiu Eisenerz wydobywa się żelazo, a czerwono-brązowa Kruszcowa Góra to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu.

Styria zaczyna się za południowymi stokami Raxalpe. Najważniejsze rzeki przepływające przez Styrię to Mura, Mürz i Salza. Region słynie z łagodnego klimatu i spokojnej, sielskiej atmosfery. Od zachodu Styria graniczy z Salzburgiem, a między obiema krainami przebiega pasmo Alp Salzburskich i Niskich Taurów. W tej części Styrii znajdują się najlepsze trasy dla biegaczy narciarskich. Na północy Styrii rozciąga się kraina jezior Salzkammergut.

Stolicą Styrii jest Graz, drugie po Wiedniu największe miasto w Austrii i zarazem duża atrakcja turystyczna. Kto pragnie spędzić czas głównie na nartach, powinien wybrać się na zachód landu, gdzie są najlepsze trasy i ośrodki narciarskie. Na terenie Styrii leży największy austriacki skansen w Stübing, stadnina konia w Piber oraz najważniejsze sanktuarium maryjne w Austrii – bazylika w Mariazell.

Graz leży u podnóży Góry Zamkowej nad rzeką Murą. To miasto znane ze swoich uniwersytetów, a szczególną sławą cieszy się Wyższa Szkoła Muzyczna. W Grazie organizowany jest letni festiwal muzyki klasycznej oraz Styryjska Jesień – festiwal poświęcony sztuce awangardowej. Najwięcej zabytków i atrakcji turystycznej mieści się na starówce na lewym brzegu rzeki. Panoramę miasta można podziwiać z Góry Zamkowej, na którą można wjechać kolejką bądź dostać się pieszo.

Hauptplatz to trójkątny, główny plac miasta leżący na Starym Mieście. Przy placu stoi wiele mieszczańskich kamienic w przeróżnych stylach architektonicznych, a wśród budynków wyróżnia się renesansowo-barokowy Luegg-Haus. Na północy stoi XIX-wieczny ratusz w stylu neorenesansowym.

Najpiękniejszym barokowym pałacem w Grazie jest Palais Attems. Wyróżnia się piękną fasadą, zdobioną klatką schodową, pięknymi sztukateriami i freskami. Sale pałacu zdobione są w stylu barokowym i pokazują, na jakim poziomie żyła dawniej arystokracja austriacka.

Steirische Weinstrasse zajmuje południową część Styrii i jest to region zdominowany przez winnice. Winoroślami obsadzane są przede wszystkim strome zbocza górskie, które są otoczone przez pola kukurydzy i plantacje dyni, po przemyśle winnym najważniejsze uprawy rolnicze Styrii. Podróżując po szlakach winnych można zatrzymać się w jednej z lokalnych knajpek na smaczny posiłek i oczywiście spróbować lokalnego wina.

Schladminger Tauern to jedno z pasm Niskich Taurów. W pobliżu Schladminger Tauern leży w dolinie rzeki Anizy miasteczko Schladming. Góry w tym miejscu są łagodne i idealne dla narciarzy, którzy bardziej cenią sobie spokojną jazdę na nartach albo dopiero uczą się tego sportu. Góry są także doskonałym miejscem na piesze wycieczki w sezonie letnim. Do Schladminger Tauern można łatwo dojechać autobusem, a na szczyty gór prowadzą kolejki i wyciągi narciarskie. Bardziej ekstremalne trasy narciarskie leżą w masywie Dachsteinu. Popularnym ośrodkiem wypoczynkowym z licznymi restauracjami i kawiarniami jest Schladming.

Najlepsze trasy do biegania na nartach znajdują się w okolicach Ramsau pod Dachsteinem. Trasy rozciągają się na wysokości około tysiąca metrów n.p.m., a łączna długość tras to 230 kilometrów. Najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych są od listopada do marca. Komunikacja po regionie jest bardzo wygodna – do dyspozycji turystów są liczne wyciągi, kolejki i trasy autobusowe. Naprzeciwko masywu Dachsteinu leży pasmo górskie przeznaczone dla średnio zaawansowanych narciarzy. Latem można zwiedzać góry chodząc po licznych szlakach turystycznych, a od strony Ramsau mieści się wjazd na południową ścianę Dachteinu. Panoramę okolicy można podziwiać z Humerkogel. U podnóży gór leży ośrodek wypoczynkowy Filzmmos.

Leoben to drugie największe miasto w Styrii. Główny plac miasta to Hauptplatz, przy którym stoją eleganckie kamienice mieszczańskie z czasów, gdy mieszkańcy Leoben bogacili sie na wydobyciu i handlu żelazem. Najpiękniejszym budynkiem placu jest gmach starego ratusza, ozdobiony barokową fasadą.