Ogólne informacje o Austrii

Austria to państwo w południowej części Europy Środkowej leżące na pięciu największych formacjach geologicznych: przedgórzu Alp i Karpat, Basenu Panońskiego, Kotliny Wiedeńskiej i Masywu Czeskiego. Sąsiadami Austrii są Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Włochy, Szwajcaria i księstwo Lichtenstein.

Na terenie Austrii mieszka około osiem milionów osób, a półtora miliona w samym Wiedniu. Najważniejszą rzeką Austrii jest Dunaj. Dwie trzecie terytorium Austrii to góry. Wśród alpejskich szczytów leżą polodowcowe jeziora i malownicze doliny, a na terenie centralnej części kraju są doskonałe warunki do uprawiania sportu przez okrągły rok. Jednak Austria to nie tylko góry – głównie we Wiedniu można oglądać fantastyczne zabytki i muzea.

Austria to także ojczyzna Mozarta i Beethovena, który spędził w tym kraju większą część swojego życia, a po obu wielkich kompozytorach zostało wiele interesujących pamiątek. Współczesne Austria to państwo federalne, złożone z dziewięciu krajów związkowych, czyli landów.

Co sześć lat wybierany jest prezydent kraju, a władza wykonawcza leży w rękach dwuizbowego parlamentu. Najważniejsza osoba w państwie to premier, nazywany tak jak w Niemczech kanclerzem. Wybory do parlamentu organizowane są co cztery lata.

Turyści wybierają się do Austrii głównie ze względu na doskonałe warunki narciarskie. Na nartach można jeździć także latem na lodowcach. Austria słynie z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej i idealnie utrzymanych tras narciarskich. Na szczyty można wjechać koleją linową, wyciągiem krzesełkowym albo orczykowym, zagospodarowane są także brzegi okolicznych rzek i jezior. Na terenach odwiedzanych przez turystów organizowane są liczne zawody sportowe i przeróżne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Zwiedzający Austrię mogą się również zapoznać z lokalnym folklorem, oglądając między innymi tradycyjne odpusty i procesje religijne. Bardzo popularne w Austrii jest Święto Czekolady oraz Święto Klusek. Większość imprez kulturalnych ma charakter lokalny, ale organizowane są również festiwale międzynarodowe, jak na przykład festiwal muzyczno-teatralny w Salzburgu i Bregencji albo Wiener Festwoche.