Górna Austria

Górna Austria leży na terenach, które obejmują górny bieg rzeki Dunaj. Zachodnią granicą krainy jest Inn a wschodnią – Aniza. Górna Austria sąsiaduje z Niemcami i Czechami od strony północnej, a od południa Górna Austria otoczona jest Ziemią Salzburską oraz Styrią. Na terenie Górnej Austrii mieszka około 1,4 miliona osób.

Górna Austria podzielona jest na pięć okręgów: Mühlviertel, Innviertel, Hausruckviertel, Traunviertel oraz dolinę Dunaju. Na terenie Górnej Austrii leżą takie miasta jak Freistadt, Ried, Branau, Vöcklabruck. Na terenie landu znajduje się wiele uzdrowisk i miejscowości wypoczynkowych, a także zabytków z różnych epok. Stolicą Górnej Austrii jest Linz, największe miasto portowe w Austrii i ważny węzeł komunikacyjny.

Górna Austria słynie z wielu interesujących okolic, które warto odwiedzić. W Braunau am Inn urodził się niemiecki dyktator Adolf Hitler, który w Linzu planował spędzić swoją starość. W Linzu znajduje się także najstarszy austriacki kościół, a nad Dunajem i Anizą można podziwiać stare kolegiaty Kremsmünster, Steyr i St. Florian. Wśród terenów rekreacyjnych najpopularniejsze są jeziora położone wśród wapiennych wzgórz. Miejscowości w tych rejonach są znane z łagodnego klimatu, dzięki czemu od lat pojawia się tu wielu turystów. Walory okolicy docenił między innymi kanclerz Niemiec Helmut Kohl, a wcześniej w Bad Ischl mieściła się letnia rezydencja cesarska.

Linz leży nad brzegami Dunaju i dzięki temu korzystnemu położeniu szybko stał się ważnym miastem. Pobliskie rzeki służyły między innymi do spławiania soli i rud żelaza. W Linz rozwijał się nie tylko przemysł, ale również kultura. Na terenie miasta znajdują się liczne galerie i muzea, a także centrum najnowszej technologii Ars Electronica Center. Główny plac Linzu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych placów w całej Austrii, a całą okolicę można podziwiać ze szczytu Pöstlingberg.

Dolina Dunaju od wielu wieków zachwyca swoim pięknem wszystkich, którzy tylko przybyli w te strony. Dunaj przepływa przez osiem krajów europejskich, a nad brzegami tej rzeki stoją cztery stolice. W Austrii Dunaj zaczyna swój bieg w Achleiten i przepływa przez północną część kraju, w tym również przez Wiedeń, a stamtąd płynie w kierunku czeskiej Bratysławy. Nad brzegami Dunaju wybudowano liczne kościoły i twierdze oraz niewielkie miasteczka, które wykorzystywały możliwości komunikacyjne rzeki. Wzdłuż Dunaju urządzono kilometry ścieżek rowerowych.

Kraina Jezior jest piękna o każdej porze roku. W regionie tym znajduje się ponad siedemdziesiąt jezior różnej wielkości, a niemal wszystkie otoczone są wysokimi górami. w Krainie Jezior zachowały się liczne ludowe tradycje, które obchodzi się do dzisiaj. Dobrze rozwinięta baza turystyczna umożliwia spędzanie w Krainie Jezior zarówno letnich, jak i zimowych wakacji.

Hallstatt to niewielkie miasteczko, które dzisiaj pełni rolę popularnego ośrodka turystycznego regionie Salzkammergut. Miasto położone jest nad jeziorami, w otoczeniu malowniczych gór, a większość miasteczkowych domów stoi tuż nad brzegami jeziora. Drogi umożliwiające dojazd do domostw prowadzą wysoko ponad dachami budynków.

Dachstein Höhlenpark to kraina jaskiń i jeden z najwspanialszych pomników przyrody w Austrii, a najsłynniejsza jest Wielka Jaskinia Lodowa. Park rozciąga się na zboczach Dachsteinu. System jaskiń podobny jest do systemu grot lodowych w Werfen, ale jest mniejszy, choć bardziej atrakcyjny. Groty w Dachstein mają kilka milionów lat i pokrywa jest gruba, pięćsetletnia warstwa wiecznego lodu.