Gerlitzen

Gerlitzen to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich leżący w austriackiej Karyntii. W Gerlitzen na turystów czeka 51 kilometrów dobrze przygotowanych tras o różnych stopniach trudności, na które można dojechać nowoczesnymi wyciągami i kolejkami. W przypadku, gdy opady śniegu są niewystarczające do jazdy na nartach, stoki są sztucznie naśnieżane, dzięki czemu sezon w tym miejscu trwa nieprzerwanie od listopada aż do kwietnia.

Gerlitzen doskonale nadaje się na wypoczynek dla całej rodziny. Dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach na łagodnych stokach, a lekcji udzielają doświadczeni instruktorzy. Ze szkółek narciarskich mogą korzystać także dorośli, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami albo z deską snowboardową.
Gerlitzen to idealne miejsce na szlifowanie swoich narciarskich umiejętności, bo większość tras jest przystosowana do umiejętności średnio zaawansowanych narciarzy. Stoki są w pełni bezpieczne także dla dzieci, zwłaszcza że opieką nad najmłodszymi turystami zajmują się wykwalifikowani opiekuni. Rodzice mają możliwość zostawienia dzieci nawet na kilka godzin pod opieką instruktorów, podczas gdy sami mogą w tym czasie wybrać się na przejażdżkę. Ogromną atrakcją dla uczących się dzieci jest regionalna maskotka – niedźwiedź Bino, który przez cały dzień towarzyszy maluchom na stoku.
Kto szuka bardziej wymagających terenów do jazdy, może się wybrać na tereny Gerlitzen Freeride-Area albo do Freestyle-Parku. Oba te ośrodki znajdują się w okolicach szczytu Klösterleabfahrt II. Tereny freestylowe obfitują w naturalnie ukształtowane stoki, śnieżne nawisy, odcinki pokryte grubą warstwą śniegu, oraz sztucznie usypane Curved Box, XXL-Kicker i Rails.

Turyści dojeżdżający do Gerlitzen własnym samochodem mogą korzystać z obszernych parkingów usytuowanych tuż przy trasach zjazdowych. Najwygodniej jest wcześniej sprawdzić, który z parkingów mieści się najbliżej interesującego nas stoku.

Nocleg w Gerlitzen zapewniają przede wszystkim tradycyjne bacówki rozrzucone na halach. W bacówkach serwuje się gościom dania regionalne, a wieczorami organizowane są imprezy przy muzyce. Bardziej wymagający turyści mogą się zameldować w jednym z hoteli, położonych w niedalekiej odległości od stoków. Nie brakuje też prywatnych kwater, na przykład w pensjonatach leżących nad jeziorami Ossiacher See, Wörther See lub Faaker See, w Arriach- Klösterle, w Afritz-Verditz czy sąsiednim miasteczku Villach.

W sezonie wyciągi zaczynają wozić narciarzy już o 8 rano, a dokładne godziny funkcjonowania kolejek i wyciągów najlepiej sprawdzić na stronach internetowych ośrodka.

W Gerlitzen przez cały czas działa szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu sportowego, serwis nart oraz depozyt a dla dzieci zorganizowano prawdziwą krainę śniegu. Goście mogą też liczyć na bezpłatny transport z parkingu do kolejki Kanzelbahn, darmowy autobus krąży też wokół jeziora Ossiachersee oraz do term w Villach. Po wykupieniu sezonowego karnetu można korzystać z komunikacji publicznej na linii dworzec w Klagenfurcie – St. Veit – Feldkirchen – Villach – ośrodek narciarski Gerlitzen. Na stronie internetowej ośrodka Gerlitzen na bieżąco można sprawdzić, jak wielu turystów jest w danej chwili w ośrodku, jak wygląda pogoda oraz jakie są prognozy meteorologiczne i narciarskie na najbliższe dni. Przez cały czas turyści na stokach mogą liczyć na pomoc, a jeśli kogoś interesują jego narciarskie wyniki powinien wybrać się na trasę wyścigową 4-All, na której mierzona jest prędkość zjazdu. Wszyscy goście ośrodka narciarskiego w Gerlitzen, którzy wykupili karnety dobowe i czternastodniowe, mają na czas ważności swojego karnetu prawo do 50-procentowej zniżki na wstęp do kąpieliska w termach Villach.

Goldeck

Goldeck to ośrodek narciarski leżący nad brzegami jeziora Millstaetter See. Jezioro nazywane jest Perłą Karyntii i jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki w ramach Ski Safari. Region Goldeck jest atrakcyjną propozycją zwłaszcza dla tych osób, które podróżują własnym samochodem i nie mają ochoty na spędzenie całego urlopu w jednym ośrodku. Wykupując jeden ski-pass turyści mają zapewniony wstęp na trasy Bad Kleinkirchheim, Turracher Höhe, Katchberg, Goldeck, Innerkrems i Nassfeld. Poszczególne ośrodki oddzielone są od siebie o około 30-40 kilometrów.
Goldeck, leżące w bliskim sąsiedztwie jeziora Millstaetter See, otoczone jest pięknymi górami. Ośrodek jest raczej spokojnym, mało zatłoczonym miejscem, choć atrakcji z pewnością tutaj nie brakuje. Infrastruktura turystyczna w Goldeck nie jest zbyt nowoczesna, ale miasteczko ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Na szczyt można wjechać gondolą – górna stacja mieści się na wysokości 2142 metrów, a stacja pośrednia leży 500 metrów niżej. Z góry rozpościera się imponujący widok na otaczające szczyt Alpy oraz na Millstaetter See.

Większość tras zjazdowych wytyczono na północnej ścianie góry. Przeważają szerokie, wygodne trasy dla średnio zaawansowanych narciarzy – czerwone i niebieskie. Na stoku brakuje drzew chroniących przed wiatrem, dlatego trasy mają dość twardą nawierzchnię. Na południowej stronie góry znajduje się prowadząca do wyciągu krzesełkowego niebieska nartostrada oraz trasa do bardzo szybkich zjazdów. Strome urwisko jest jednak niedostępne dla zwykłych narciarzy – trasa otwierana jest na czas zawodów Pucharu Świata w biciu prędkości jazdy na nartach. Ogólnie w Goldeck działa pięć orczyków i dwa wyciągi krzesełkowe, a wszystkie trasy narciarskie i snowboardowe liczą sobie 30 kilometrów. Oprócz wytyczonych tras, są także miejsca do uprawiania freeride’u – dwa ski route’y leżą w pobliżu gondoli, a cały freeride’owy teren kończy się tuż przy pośredniej stacji kolejki gondolowej.
Najdłuższą trasą w całej Karyntii jest czarna nartostrada prowadząca w dół do samej doliny. Trasa zaczyna się czerwonym odcinkiem, liczy sobie 8,5 kilometra, biegnie przez las, a momentami jest bardzo stroma i wąska. Na długą, czarną trasę powinni się wybierać tylko dobrze jeżdżący narciarze, ponieważ mało doświadczone osoby mogą sobie nie poradzić z wymagającą i niewyrównaną trasą. Na końcu zjazdu znajduje się dolna stacja kolejki oraz przystanek bezpłatnego autobusu.

Gerlitzen to największy ośrodek w Villach i najbardziej wysunięty na południe rejon narciarski w Karyntii. Region Gerlitzen sąsiaduje z Włochami i Słowenią. Trasy narciarskie w Gerlitzen są raczej łatwe, a zbocza gór łagodne, dlatego region cieszy się wielką popularnością wśród początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Najwięcej gości przyjeżdża do Gerlitzen w weekendy, ale w ośrodku turystów nie brakuje przez cały sezon. Noclegi w Gerlitzen zapewniają w większości urocze, górskie chatki i hotele, leżące na zboczach gór, niedaleko tras zjazdowych.
Na szczyt Gerlitzen można dojechać z dwóch miejscowości: Bodensdorfu albo Annenheim. Oba miasteczka leżą nad jeziorem Ossiacher See. Na górze wytyczono 22 kilometry czerwonych i niebieskich tras, a doświadczeni narciarze mogą poszukać wrażeń w sąsiednich ośrodkach, na przykład w Dreiländereck /Arnoldstein, gdzie znajduje się  bardzo trudna trasa Lärchenabfahrt albo w Verditz/Afritz ze zjazdem Tauernberg-Verditz.
W Gerlitzen wytyczono również 50 kilometrów tras do biegania na nartach, które łączą się ze 110 km tras pozostałych ośrodków rejonu Villach. Blisko Gerlitzen znajdują się także baseny termalne Bodensdorf.

Podsumowując - Gerlitzen Alpe to największy ośrodek narciarski w rejonie Villach, leżący w południowej części Karyntii, niedaleko granicy z Włochami i Słowenią. Najlepszy dostęp do tras jest możliwy z leżącego nad jeziorem Ossiacher See Bodensdorfu albo Annenheim. Wszystkie nartostrady w Gerlitzen Alpe mają długość 26 kilometrów, ale karnet upoważnia także do korzystania ze stoków w sąsiednim Verditz/Afritz.

Gerlitzen Alpe nie jest może wymarzonym miejscem dla bardzo zaawansowanych narciarzy liczących na duży zastrzyk adrenaliny, ponieważ brakuje tutaj bardzo trudnych tras. Czarne, wymagające zjazdy można jednak znaleźć w niedalekim Dreiländereck/Arnoldstein, Villacher Alpe albo Verditz/Afritz. Za to średnio zaawansowani narciarze oraz osoby dopiero uczące się jazdy na nartach z pewnością nie będą rozczarowane pobytem w Gerlitzen. Stoki są łagodne i szerokie, a większość tras jest średnio trudnych albo łatwych.

Kolejne 50 kilometrów tras przygotowano dla biegaczy na nartach, ale w rzeczywistości teren do uprawiania narciarstwa klasycznego jest jeszcze rozleglejszy, ponieważ Gerlitzen Alpe łączy się z pozostałymi ośrodkami Villach, co daje kolejne 110 kilometrów. Szlaki są łatwe albo średnio trudne, ale w Villacher Alpe jest kilka kilometrów bardzo trudnych tras.

A co jeszcze można znaleźć w Gerlitzen Alpe? Wielką atrakcją regionu Villach są baseny termalne – z Gerlitzen najbliżej jest do term w Bodensdorf. Odpoczywając w Gerlitzen na pewno warto wybrać się na wycieczkę krajoznawczą wokół malowniczego jeziora Ossiacher See i zwiedzić przy okazji sąsiednie ośrodki narciarskie. W ośrodku funkcjonuje dobrze rozwinięta baza sportowa, a po zejściu ze stoku można spędzić sympatyczny wieczór w jednej z miejscowych knajpek. Lokale gastronomiczne znajdują się w samym Gerlitzen Alpe, ale najbogatsza oferta rozrywkowo-kulturalna dotyczy Villach.