Dolna Austria i Burgenlandia

Dolna Austria to największy land w Austrii, który zamieszkuje najwięcej ludności. W 1986 roku stolicą Dolnej Austrii ustanowiono miasto St. Pölten. Obrzeża Dolnej Austrii graniczą z Węgrami – to teren obejmujący nizinną Burgenlandię ze stolicą w Eisenstadt. W Eisenstadt znajduje się siedziba rodu Esterházych, jednej z najbardziej wpływowych rodzin w tym regionie.

Dolna Austria

Dolna Austria to 18 tysięcy kilometrów kwadratowych rozciągających się wzdłuż doliny Dunaju. Wschodnią granicą krainy jest Litawa i Morawa, a zachodnią – Aniza. Na południu Dolnej Austrii rozciągają się wapienne Raxalpen. Najważniejsze miasta w Dolnej Austrii to stolica regionu St. Pölten oraz Wiener Neustadt, Krems, Klosterneuburg, Mödling i Baden. Północne regiony, przy granicy z Czechami i Słowacją, zajmują winnice Weinviertel oraz lesista kraina Waldviertel. Dolina Dunaju przebiega centralnie przez Dolną Austrię, a wokoło leżą malownicze wioski, winnice i żyzne ziemie Wachau. Nad brzegami rzeki stoją imponujące twierdze, wielkie zamki i warowne opactwa, a wśród nich opactwo Benedyktynów w Melku. Okolice Wiednia to Las Wiedeński, doskonały teren na piesze i rowerowe wycieczki.

St. Pölten to od 1986 roku stolica Dolnej Austrii. To pierwsza miejscowość w Austrii, która uzyskała w XII wieku prawa miejskie. Centrum miasta to piękna, barokowa zabudowa, mieszcząca się pomiędzy Domplatz i Rathuasplatz niedaleko dworca kolejowego. Barokowe budynki sąsiadują harmonijnie z nowoczesną zabudową. Wienier Neustadt to duże miasto w Austrii, położone w odległości 40 kilometrów od stolicy kraju.

Wienier Neustadt to istotny ośrodek przemysłowy i duży węzeł drogowo-kolejowy. Najpiękniejszą częścią miasta jest Hauptplatz z miejskim ratuszem i gotycką zabudową. Krems i sąsiedni Stein to jedne z najczęściej odwiedzanych w Austrii miejscowości. Turystów przyciąga w to miejsce wspaniała architektura. Miasta zachwycają malowniczą, naddunajską zabudową i licznymi dziedzińcami oraz niepowtarzalną atmosferą przypominającą nieco południowe, włoskie miasteczka. W Krems i Stein zachowały się ruiny murów obronnych oraz późnogotycki kościół Pijarów.

Zespół Schneebergu i Raxalpen to punkt docelowy zimowych wycieczek w Austrii. Miejsce to leży w odległości stu kilometrów od Wiednia i jest doskonale przygotowane na przyjęcie turystów jeżdżących na nartach i chodzących na wycieczki w góry. W Semmering znajduje się pierwsza na świecie wysokogórska trasa kolejowa.

Burgenlandia

Burgenlandia zaczyna się przy wschodnich obrzeżach Dolnej Austrii, w okolicach Jeziora Nezyderskiego. Dawniej było to terytorium węgierskie, ale w czasach wojen tureckich ziemie te zasiedlili niemieccy i chorwaccy koloniści. Ponieważ więc ludność regionu w przeważającej większości była pochodzenia niemieckiego, Burgenlandię przyłączono w 1921 roku do Austrii. Burgenlandia może się pochwalić niesamowitą przyrodą na terenie Jeziora Nezyderskiego. To także znany region winiarski oraz kraina mocno związana z Józefem Haydnem, który był kapelmistrzem na dworze Esterházych w Eisenstadt.

Neusiedler See, czyli Jezioro Nezyderskie, to największe jezioro stepowe w środkowej Europie. Zajmuje teren 320 kilometrów kwadratowych i nie ma żadnych odpływów, nie licząc rzeki Wulki. Jezioro jest bardzo płytkie, bo jego głębokość sięga maksymalnie dwóch metrów. Brzegi Neusiedler See to gęste skupisko trzcin, w których swoje siedliska zakładają ptaki. Jezioro w niewielkiej części na południu należy do Węgier. Akwen trafił w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Eisenstadt to najważniejsze miasto Burgenlandii. Leży w południowej części wzgórz Leitha w odległości 50 kilometrów od Wiednia. Eisenstadt zostało uznane za stolicę regionu dopiero w 1925 roku, kiedy to Ödenburg znalazło się po stronie węgierskiej – obecnie jest to miasto Sopron. Od momentu przejęcia roli administracyjnego centrum regionu, Eisenstadt zaczęło się dynamicznie rozwijać. To znany ośrodek winiarstwa oraz miasto Haydna, a najwięcej zabytków znajduje się w centrum miasta. Poza granicami śródmieścia stoi za to zabytkowy kościół Bergkirche oraz dzielnica żydowska.